Jak każdego roku, zebraliśmy się pod obeliskiem pamięci Lotników Lwowskich. Złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze. Udział w uroczystości wzięli też przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi.

Przedstawiamy kilka zdjęć autorstwa Andrzeja Amerskiego.

 

Alfred Czesław DOMKE

 

Czesław swoją karierę w lotnictwie rozpoczął w modelarni, w szkole podstawowej, później kontynuował ją w Aeroklubie Łódzkim. Dzięki swoim zdolnościom i pracowitości w 1950r.  został instruktorem modelarstwa i równocześnie uczył się pilotażu szybowców. Cztery lata później, w roku 1954, po ukończeniu 18-tego roku życia, był już instruktorem szybowcowym. Jego uczniem, między innymi, był Jarosław Janowski, konstruktor legendarnej „Prząśniczki”.

Kolega Czesław latał na szybowcach: ABC, Salamandra, Mucha i Jaskółka. W międzyczasie skakał ze spadochronem, w tym 24 skoki wykonał z wieży.

Do 1977 roku latał w Aeroklubie Łódzkim na samolotach CSS-13, Junak- 3, Jak -18, Gawron, Zlin42m oraz Wilga.

W 1976 roku rozpoczął szkolenie na samolocie AN-24 w PLL-LOT, a już rok później uzyskał licencję pilota samolotowego liniowego. Tak rozpoczął loty w PLL-LOT na wspomnianym już „AENIE” jako drugi pilot, potem przesiadł się na IŁ-18, kolejno przyszły już odrzutowe IŁ-62M oraz TU-154M, na których, jako kapitan, obleciał cały świat. 

Na pytanie: "czy trudno było przesiadać się za stery kolejnych samolotów?” z uśmiechem odpowiedział: „ nie , to tak po prostu" i zrobił gest ruchu sterami.

Być może, ktoś z nas też był Jego pasażerem.

Łącznie w powietrzu przebywał ponad 6000 godzin i przeleciał 3miliony kilometrów.

Pożegnaliśmy Go w dniu 25 sierpnia 2021 roku na cmentarzu mariawitów w Łodzi. 

Cześć Jego pamięci !

10 kwietnia b.r. już po raz jedenasty delegacja naszego Klubu spotkała się pod pomnikiem upamiętniającym poległych lotników-członków Aeroklubu Łódzkiego, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej oraz tablicy poświęconej tragicznie zmarłemu Dowódcy Sił Powietrznych RP gen. pil. Andrzejowi Błasikowi. Powód spotkania był oczywisty – uczczenie Jego tragicznej śmierci.

Czytaj więcej: 11 rocznica katastrofy w Smoleńsku

W dniu 9 lutego na cmentarzu przy ul. Ogrodowej pożegnaliśmy Bogdana Szmidta. Wielu z nas, zwłaszcza tych "starej daty" wiele Bogdanowi zawdzięcza. Był instruktorem spadochroniarstwa w Aeroklubie Łódzkim. Jednak nie tylko, lotnictwo znał na wylot. W kręgu Jego zainteresowań było latanie jak i mechanika lotnicza.

Talenty, jakie posiadał, umożliwiały Mu doprowadzanie do perfekcji to co robił i co nam przekazywał. Na Bogdana zawsze można było liczyć, skromny i solidny, pomagał każdemu kto tego potrzebował i dlatego otoczony był szacunkiem wszystkich.

Był wzorem instruktora i kolegi. Dlatego będzie nam Ciebie brakowało. Nie zapomnimy!

 

W 2020 roku, z inicjatywy Dariusza Bargieła, nagraliśmy krótki film o lotniczym życiu Bogdana, w którym On sam opowiada o swojej lotniczej pasji. Film można obejrzeć na portalu You Tube wpisując w przeglądarkę tytuł: Szmidt Bogdan

lub otwierając poniższy link:    https://www.youtube.com/watch?v=qg73IdRDuVg

 

 

Nakładem Wydawnictwa „Fronda” na początku grudnia br. ukazały się wspomnienia

ppłk. w st. spoczynku pilota Johna Benetta (Jana Książczyka)

w opracowaniu pana Pawła Reisinga p.t.:

„Spitfire stanal na ogonie. Wspomnienia polskiego pilota RAF-u Jana Książczyka (Johna Benetta)”

 

 

W opisie do książki zamieszczonym przez Wydawcę możemy przeczytać:

„…- Oddajemy do rąk czytelnika wspomnienia 101-letniego weterana, oddając hołd jego odwadze, uporowi i konsekwencji.

Na stronach książki opowiadającej o losach pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF poznajemy dzieciństwo bohatera, szkołę lotniczą, epopeję wojny 1939 roku, ucieczkę przez granicę i „ścieżkę szczurów” prowadzącą do jednostek tworzonych przez Sikorskiego na Zachodzie.

Dzięki małżeństwu z Angielką polski pilot mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich, w przeciwieństwie do tysięcy polskich żołnierzy, których lewicowy rząd Bevina nie chciał widzieć nawet w koloniach Korony. Zaproponowano mu kontynuowanie kariery wojskowej w służbie brytyjskiego króla…”

Jan Książczyk urodził się 31 sierpnia 1919 roku w Krzepczowie pod Piotrkowem. Będąc już pilotem PSZ na Zachodzie oraz RAF zmienił nazwisko na John Benett, a jednym z powodów tej decyzji było niemożliwe do wymówienia Jego polskie nazwisko przez Anglików. Do Polski wrócił w 2005 roku i osiedlił się w Piotrkowie Trybunalskim, spod którego pochodził. W 2018 John Benett został Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego. Pod koniec 2019 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej został awansowany do stopnia podpułkownika. 31 sierpnia br. John Benett ukończył 101 lat. Wielokrotnie odznaczany odznaczeniami państwowymi i wojskowymi, tak polskimi jak i brytyjskimi.

O Janie Książczyku w 2012 roku nakręciliśmy biograficzny film, który można obejrzeć na stronie epll-net.pl w zakładce „Oni są historią”.

Książkę można nabyć w na poprzez stronę wydawcy oraz w księgarniach internetowych:

Wydawnictwo Fronda - https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/spitfire-stanal-na-ogonie

Księgarnia Bonito - https://bonito.pl/k-103935831-spitfire-stanal-na-ogonie-wspomnienia-polskiego-pilota-raf-u-jana-ksiazczyka-johna-benetta

Świat Książki - https://www.swiatksiazki.pl/spitfire-stanal-na-ogonie-wspomnienia-polskiego-pilota-raf-u-jana-ksiazczyka-johna-benetta-6711983-ksiazka.html

POLECAMY

Podkategorie