Wycieczki w ŁKSL

W minioną sobotę odbyła się w naszym mieście kolejna edycja Nocy Muzeów. Sala Tradycji ŁKSL, która jako obiekt godny odwiedzenia jest logistycznie dość trudno dostępna nie była planowana na mapie turystyczno-muzealnych atrakcji Łodzi. Jednak i my możemy się pochwalić dwoma wycieczkami, które w przeciągu tego tygodnia odwiedziły Salę Tradycji naszego Klubu.

Pierwsza z nich odbyła się w niedzielę 15 maja, podczas której gościliśmy członków Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK. Dwie grupy uczestników oprowadzili po obu izbach z eksponatami naszego Klubu: Prezes ŁKSL Andrzej Amerski oraz piszący niniejszą relację.

Na kolejną wycieczkę, która odbyła się w środę, 18 maja, przybyli do nas członkowie Oddziału Nauczycielskiego PTTK. Tym razem naszych gości oprowadzali: Andrzej Amerski, Stanisław Flakiewicz oraz składający pisemną relację.

Obie odwiedzające nas grupy były pod dużym wrażeniem zgromadzonych eksponatów prezentowanych w Sali Tradycji naszego Klubu, zwłaszcza tych, które szczególnie podkreślają związki Łodzi z lotnictwem. Na zakończenie wizyt odwiedzający nas goście dokonali okolicznościowych wpisów do Księgi Pamięci Klubu.

1. Niedziela - wpis dokonany przez przedstawicieli Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK

 

2. Środa - wpis dokonany przez przedstawicieli Oddziału Nauczycielskiego PTTK

Dodatkową atrakcją podczas niedzielnej oraz środowej prezentacji była możliwość zwiedzenia Modelarni Aeroklubu Łódzkiego, którą prezentował pan Jerzy Klimczak dyplomowany instruktor modelarstwa lotniczego.

 

Zdjęcia: Andrzej Amerski, tekst: Andrzej Wrona

 


Zmarł płk. Włodzimierz Jerzy Prorok. Pogrzeb odbył się w dniu 13 maja na Cmentarzu Wojskowym Doły w Łodzi. Oto kilka zdjęć.

 


 

Łódź, 9 kwietnia 2022 roku w Porcie Lotniczym im. Wł. Reymonta w Łodzi przy płycie upamiętniającej gen. pil. Andrzeja Błasika Dowódcy Sił Powietrznych RP, w zbliżającą się dwunastą rocznicę Jego śmierci, zebrało się kilkunastu sympatyków lotnictwa, którzy przyszli uczcić pamięć Generała. Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa wystawił poczet sztandarowy.Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od odegrana hymnu ŁKSL. Następnie prezes ŁKSL Andrzej Amerski przypomniał historię pobytu sprzed 13 lat generała Błasika w Łodzi.

W dniu 8 kwietnia 2009 roku, pan Generał wraz z żoną Ewą, przyleciał samolotem Jak-40 (n/b 048) jako pilot, zwiedzał Port Lotniczy w jego ówczesnym stanie. Następnie udał się na otwarcie Sali Tradycji ŁKSL do siedziby Klubu, która wtedy mieściła się przy ulicy Źródłowej, gdzie wraz z Prezesem ŁSKL Alojzym Górnym dokonali otwarcia Sali Tradycji.

Gen. broni pilot Andrzej Błasik, kol. Andrzej Amerski (współorganizator wizyty Generała w Łodzi), płk. pil. Władysław Leśnikowski dowódca 32. Bazy Lotniczej w Łasku.

Pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem poświęconym poległym pilotom AŁ w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Łódź 8.04.2009r.

Czytaj więcej: Kolejna rocznica śmierci Gen. pilota A, Błasika

W piątek, 25 marca 2022 roku, w Sali Tradycji Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa odbyła się podniosła uroczystość uhonorowania naszego członka kol. Grzegorza Młoczka Złotym Krzyżem Zasługi nadanym Mu przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Pana Andrzeja Dudę.

O godzinie 11.00, w obecności najbliższej rodziny, Zarządu ŁKSL oraz członków Klubu, kol. Stanisław Flakiewicz otworzył uroczystość witając zebranych gości, a w szczególności: I Wicewojewodę Łódzkiego Pana Karola Młynarczyka, który reprezentował najwyższe władze Województwa Łódzkiego, wyróżnionego odznaczeniem państwowym kol. Grzegorza Młoczka oraz jego rodzinę: żonę Teresę, córkę Małgorzatę i wnuka Huberta, Prezesa naszego Klubu Andrzeja Amerskiego wraz z Zarządem Klubu, dyrektora Aeroklubu Łódzkiego – pana Zbigniewa Masłowskiego oraz przybyłych na uroczystość członków Klubu.

Po powitaniu nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego, po zakończeniu którego, prowadzący uroczystość poprosił Pana Karola Młynarczyka – I Wicewojewodę Łódzkiego o udekorowanie kol. Grzegorza Młoczka przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi, który jest nadawany na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawany do chwili obecnej zgodnie z:

 - art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Wojewody Łódzkiego:

 - Za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania wiedzy o historii polskiego lotnictwa.

Czytaj więcej: Złoty Krzyż Zasługi dla Grzegorza Młoczka

Poniżej prezentujemy relację z ostatniego pożegnania Nestora polskiego lotnictwa śmigłowcowego mgr. inż. Ryszarda WITKOWSKIEGO autorstwa Leszka MAŃKOWSKIEGO - Prezesa Rady Seniorów Lotnictwa RP.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w środę, 23 marca br. na warszawskich Powązkach, uczestniczyła delegacja naszego KLUBU ze Sztandarem w osobach A. Amerski, A. Wrona.

Tu można przeczytać relację L. Mańkowskiego oraz obejrzeć zdjęcia A. Amerskiego: https://www.rslap.org/post/ostatnie-po%C5%BCegnanie-ryszarda-witkowskiego

Podkategorie