Nakładem Wydawnictwa „Fronda” na początku grudnia br. ukazały się wspomnienia

ppłk. w st. spoczynku pilota Johna Benetta (Jana Książczyka)

w opracowaniu pana Pawła Reisinga p.t.:

„Spitfire stanal na ogonie. Wspomnienia polskiego pilota RAF-u Jana Książczyka (Johna Benetta)”

 

 

W opisie do książki zamieszczonym przez Wydawcę możemy przeczytać:

„…- Oddajemy do rąk czytelnika wspomnienia 101-letniego weterana, oddając hołd jego odwadze, uporowi i konsekwencji.

Na stronach książki opowiadającej o losach pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF poznajemy dzieciństwo bohatera, szkołę lotniczą, epopeję wojny 1939 roku, ucieczkę przez granicę i „ścieżkę szczurów” prowadzącą do jednostek tworzonych przez Sikorskiego na Zachodzie.

Dzięki małżeństwu z Angielką polski pilot mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich, w przeciwieństwie do tysięcy polskich żołnierzy, których lewicowy rząd Bevina nie chciał widzieć nawet w koloniach Korony. Zaproponowano mu kontynuowanie kariery wojskowej w służbie brytyjskiego króla…”

Jan Książczyk urodził się 31 sierpnia 1919 roku w Krzepczowie pod Piotrkowem. Będąc już pilotem PSZ na Zachodzie oraz RAF zmienił nazwisko na John Benett, a jednym z powodów tej decyzji było niemożliwe do wymówienia Jego polskie nazwisko przez Anglików. Do Polski wrócił w 2005 roku i osiedlił się w Piotrkowie Trybunalskim, spod którego pochodził. W 2018 John Benett został Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego. Pod koniec 2019 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej został awansowany do stopnia podpułkownika. 31 sierpnia br. John Benett ukończył 101 lat. Wielokrotnie odznaczany odznaczeniami państwowymi i wojskowymi, tak polskimi jak i brytyjskimi.

O Janie Książczyku w 2012 roku nakręciliśmy biograficzny film, który można obejrzeć na stronie epll-net.pl w zakładce „Oni są historią”.

Książkę można nabyć w na poprzez stronę wydawcy oraz w księgarniach internetowych:

Wydawnictwo Fronda - https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/spitfire-stanal-na-ogonie

Księgarnia Bonito - https://bonito.pl/k-103935831-spitfire-stanal-na-ogonie-wspomnienia-polskiego-pilota-raf-u-jana-ksiazczyka-johna-benetta

Świat Książki - https://www.swiatksiazki.pl/spitfire-stanal-na-ogonie-wspomnienia-polskiego-pilota-raf-u-jana-ksiazczyka-johna-benetta-6711983-ksiazka.html

POLECAMY

69 rocznica katastrofy samolotu PLL LOT SP-LKA pod Tuszynem

 

Jak co roku przedstawiciele Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa uczcili rocznicę, już 69tą,  pierwszej powojennej katastrofy samolotu pasażerskiego należącego do PLL LOT, która miała miejsce 15 listopada 1951 roku w okolicach wsi Górki Duże niedaleko Tuszyna.

Maszyna pasażerska typu Li-2 rej. SP-LKA wystartowała tego dnia z łódzkiego Lublinka w dalszy lot. Lot odbywał się po trasie Szczecin – Kraków z międzylądowaniem w Poznaniu i Łodzi. Tu po dotankowaniu paliwa oraz zabraniu ostatnich pasażerów i ich bagażu na lot do Krakowa, czteroosobowa załoga pod dowództwem kpt. pilota Mariana Buczkowskiego startuje do ostatniego etapu lotu z dwunastoma pasażerami na pokładzie.

Lot tego dnia przebiega w trudnych warunkach pogodowych, ale samolot startuje z Łodzi bez problemów pomimo dużego zamglenia i niskiej podstawy chmur. Samolot po starcie obiera kierunek na południe i leci wyznaczona trasą, która przechodzi m.in. nad Tuszynem. Tu lecąc pod chmurami około godź. 10.30, po minięciu wsi Górki Duże, dochodzi do tragedii – nisko lecący samolot zawadza o przewody linii wysokiego napięcia i tracąc część skrzydła rozbija się o ziemię. Dochodzi do wybuchu paliwa znajdującego się w zbiornikach – samolot dopiero co dotankował w Łodzi, więc jest go mnóstwo. W gwałtownym pożarze giną pasażerowie i członkowie załogi – razem 16 osób.

27 listopada 2010 r., z inicjatywy Zbigniewa Buczkowskiego – syna kapitana, d-cy załogi samolotu Li-2 rej. SP-LKA - na rynku w Tuszynie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom pierwszej powojennej katastrofy samolotu należącego do PLL LOT. Na pomniku została umieszczona łopata od śmigła samolotu typu Li-2.

W bieżącym roku, ze względu na panującą pandemię COVID-19 oraz związanymi z nią obostrzeniami – delegacja składająca wiązankę i zapalająca znicze pod pamiątkową tablicą była skromna. Jednak oprócz kwiatów i zniczy, katastrofę uczczono również z powietrza. Przelotu nad tuszyńskim rynkiem dokonali Jakub Rogulski samolotem Cessna 182P „Skylane” rej. SP-DTQ oraz Ireneusz Łęgowski, który pilotował samolot sportowy klasy ULM – Urban Air/Distar UFM-13 „Lambada” rej. OK-WUA30. W tym roku, również w listopadzie, mija dziesiąta rocznica odsłonięcia obelisku upamiętniającego ofiary pierwszej powojennej katastrofy samolotu pasażerskiego polskich linii Lotniczych LOT.

Zdjęcia: Tadeusz JASKÓLSKI

Przy tej okazji przypominamy artykuł autorstwa Wioletty Gnacikowskiej, który ukazał się w łódzkiej Gazecie Wyborczej w 63 rocznicę pierwszej powojennej katastrofy lotniczej samolotu należącego do PLL LOT:

Czytaj więcej: 69 rocznica katastrofy SP-LKA pod Tuszynem

 Wycieczka po łódzkim lotnisku

W dniu 11 września minęła 88 rocznica śmierci kapitana pilota Franciszka Żwirki, patrona Aeroklubu Łódzkiego. Działacze ŁKSL zorganizowali skromną uroczystość przy tablicy na budynku AŁ poświęconej F. Żwirce. Złożono wiązankę kwiatów i przypomniano postać F. Żwirki i Jego zasługi dla lotniczej Łodzi.

Czytaj więcej: Wycieczka po lotnisku

Dnia 5 września ubiegłego roku, została odsłonięta tablica upamiętniająca obronę powietrzną regionu łódzkiego po wybuchu II Wojny Światowej na Rondzie Lotników Lwowskich z naszej, Stowarzyszenia, inicjatywy.

Obecnie mija 81 rocznica rozpoczęcia II wojny światowej i pierwsza rocznica odsłonięcia pomnika pamięci walczących Lotników Lwowskich w obronie Łodzi.

4 września, wraz z przedstawicielami władz miasta, uczciliśmy tą rocznicę składając kwiaty i zapalając znicze. Poniżej zamieszczamy kilka fotografii z uroczystości i linki do migawek telewizyjnych.

Czytaj więcej: Uroczystość na rondzie Lotników Lwowskich

 Wizyta w siedzibie Klubu Miłośników Lotnictwa Polskiego w Łodzi

W niedzielne przedpołudnie, razem z Prezesem ŁKSL Andrzejem AMERSKIM złożyliśmy wizytę w Klubie Miłośników Lotnictwa Polskiego, który ma swą siedzibę się w kościele p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, sala "dolnego kościoła", przy ul. Łąkowej w Łodzi prowadzonej przez kol. Piotra MATWIEJA.

Z Piotrem znamy się od dobrych kilkunastu lat, ale zawsze z przyjemnością odwiedzam Jego salę, by posłuchać o losach ludzi, którzy z miłości do ojczyzny poświęcili się by bronić jej honoru i godności na wielu frontach II Wojny Światowej. Okres, który Piotr prezentuje na stałej ekspozycji dotyczy lat XX-lecia międzywojennego, budowy początków polskiego lotnictwa wojskowego oraz historii polskich lotników biorących udział w II Wojnie Światowej ze szczególnym uwzględnieniem lotników związanych z Ziemią Łódzką i jej obroną we wrześniu 1939 roku.

Piotr gromadzi także pamiątki po lotnikach biorących udział w II Wojnie Światowej, a z wieloma utrzymywał kontakty na długo po jej zakończeniu, o czym potrafi barwnie opowiadać.

 

 

Piotr jest również założycielem i głównym prowadzącym Historyczny Biuletyn Lotniczy, który ukazuje się nieprzerwanie od 1997 roku w formie bezpłatnej. Jako ciekawostkę warto przy tej okazji wspomnieć, że przez kilka pierwszych lat Biuletyn ukazywał się pod egidą Stowarzyszenia Klubu Seniorów Lotnictwa w Łodzi, a oprócz Piotra Matwieja i Piotra Wyraza współtwórcą wydawnictwa oraz autorem wielu artykułów był Prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, pilot września 1939 roku, Zygmunt URBAŃSKI.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z naszej wizyty, jak również do odwiedzenia siedziby Klubu Miłośników Lotnictwa Polskiego w Łodzi. Klub jest otwarty w każdą niedzielę w godzinach 10-12 od października do maja.

Zachęcamy do odwiedzin.

Pozdrawiam Andrzej Wrona

 

Zdjęcia: Andrzej AMERSKI

Podkategorie