6 września 2022 - Rondo Lotników Lwowskich

W dniu 6 września spotkaliśmy się przy obelisku poświęconym Lotnikom Lwowskim na łódzkim rondzie tej samej nazwy. Lotnicy Lwowscy w 1939 roku zostali przebazowani na lądowisko Widzew k. Ksawerowa skąd startowali do obrony Łodzi przed lotnictwem niemieckim. 

Dla uczczenia ich obecności na ziemi łódzkiej z inicjatywy ŁKSL i Klubu Lotniczego "Na Prostej" władze miasta zmieniły nazwę ronda Titowa na Lotników Lwowskich i ustawiono tutaj obelisk z płytą informacyjną. 

Co roku, skromną uroczystością złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, upamiętniamy tamte wydarzenia roku 1939. Udział biorą zawsze przedstawiciele Urzędu Miasta, Prezydenta Miasta, uczniowie szkoły im. Orląt Lwowskich i nasi członkowie oraz chętni, którzy zatrzymują się okazjonalnie przechodząc obok zgromadzenia.

zdj. A. Wrona, A. Amerski


 

ŁKSL wraz z delegacją Urzędu Miasta upamiętnił

pułkownika pilota Zbigniewa Kustrzyńskiego, uczestnika Bitwy o Anglię.

 

 Uroczystość odbyła się 8 lipca 2022r.

W przeddzień rocznicy Bitwy o Anglię władze Łodzi oraz ŁKSL złożyły  kwiaty na grobie płk. Zbigniewa Kustrzyńskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi. - Prochy pułkownika zostały sprowadzone do Łodzi z Kanady, gdzie zmarł w 1996 roku. Jest on jedynym, pochowanym w stolicy województwa łódzkiego, uczestnikiem bitwy z 1940 roku.

Czytaj więcej: Pamięci Z. Kustrzyńskiego

Kilka dni temu w telewizji TOYA nadsano wywiad okolicznościowy o lotnisku Lublinek i Porcie Lotniczym im. Reymonta w Łodzi. Do studia przybyli Pan Leszek Krawczyk - były prezes Portu oraz nasz Kolega Andrzej Wrona. Warto zapoznać się z tym materiałem, historia naszego lotniska się kłania. 

Tutaj jest link do TV TOYA . Zapraszamy!

Jak wygląda studio i praca w nim pokazuje nam Andrzej Amerski w swoich fotografiach.

Wycieczki w ŁKSL

W minioną sobotę odbyła się w naszym mieście kolejna edycja Nocy Muzeów. Sala Tradycji ŁKSL, która jako obiekt godny odwiedzenia jest logistycznie dość trudno dostępna nie była planowana na mapie turystyczno-muzealnych atrakcji Łodzi. Jednak i my możemy się pochwalić dwoma wycieczkami, które w przeciągu tego tygodnia odwiedziły Salę Tradycji naszego Klubu.

Pierwsza z nich odbyła się w niedzielę 15 maja, podczas której gościliśmy członków Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK. Dwie grupy uczestników oprowadzili po obu izbach z eksponatami naszego Klubu: Prezes ŁKSL Andrzej Amerski oraz piszący niniejszą relację.

Na kolejną wycieczkę, która odbyła się w środę, 18 maja, przybyli do nas członkowie Oddziału Nauczycielskiego PTTK. Tym razem naszych gości oprowadzali: Andrzej Amerski, Stanisław Flakiewicz oraz składający pisemną relację.

Obie odwiedzające nas grupy były pod dużym wrażeniem zgromadzonych eksponatów prezentowanych w Sali Tradycji naszego Klubu, zwłaszcza tych, które szczególnie podkreślają związki Łodzi z lotnictwem. Na zakończenie wizyt odwiedzający nas goście dokonali okolicznościowych wpisów do Księgi Pamięci Klubu.

1. Niedziela - wpis dokonany przez przedstawicieli Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK

 

2. Środa - wpis dokonany przez przedstawicieli Oddziału Nauczycielskiego PTTK

Dodatkową atrakcją podczas niedzielnej oraz środowej prezentacji była możliwość zwiedzenia Modelarni Aeroklubu Łódzkiego, którą prezentował pan Jerzy Klimczak dyplomowany instruktor modelarstwa lotniczego.

 

Zdjęcia: Andrzej Amerski, tekst: Andrzej Wrona

 


Zmarł płk. Włodzimierz Jerzy Prorok. Pogrzeb odbył się w dniu 13 maja na Cmentarzu Wojskowym Doły w Łodzi. Oto kilka zdjęć.

 


 

Podkategorie