ŁKSL wraz z delegacją Urzędu Miasta upamiętnił

pułkownika pilota Zbigniewa Kustrzyńskiego, uczestnika Bitwy o Anglię.

 

W dniu rocznicy Bitwy o Anglię władze Łodzi oraz ŁKSL złożyły kwiaty na grobie płk. Zbigniewa Kustrzyńskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi. - Prochy pułkownika zostały sprowadzone do Łodzi z Kanady, gdzie zmarł w 1996 roku. Jest on jedynym, pochowanym w stolicy województwa łódzkiego, uczestnikiem bitwy z 1940 roku.

W niedzielę, 10 lipca 2022 r. przypada 82. rocznica wielkiej kampanii powietrznej, toczonej w czasie II wojny światowej, pomiędzy niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em. W walkach, które rozgrywały się na brytyjskim niebie od 10 lipca do 31 października 1940 roku udział wzięło 145 polskich pilotów. W gronie bohaterów znalazł się m.in. pułkownik Zbigniew Kustrzyński.

Zbigniew Kustrzyński urodził się w 1911 roku, w Moskwie, wychowywał się w Łodzi. Jego rodzina była związana z łódzkim przemysłem włókienniczym. Ukończył Państwową Szkołę Włókienniczą w Łodzi. Krótko pracował jako kierownik działu farbiarskiego w jednej z miejskich fabryk włókienniczych. Ostatecznie zdecydował się jednak na służbę wojskową.

 Po ukończeniu stażu w piechocie skierował swoje kroki ku lotnictwu. Ukończył dęblińską szkołę lotniczą. Po wybuchu II wojny światowej walczył m.in. w Warszawie, następnie przez Rumunię przedostał się do Francji i Anglii. W bitwie z 1940 roku latał w dywizjonie brytyjskim, ale zaraz po jej zakończeniu przeniósł się do dywizjonu 303.

W 1942 roku podczas bitwy we Francji uszkodził dwie maszyny wroga, ale sam również został zestrzelony. Trafił do obozu w Żaganiu. W trakcie ewakuacji odłączył się od kolumny jenieckiej. Później przez Moskwę powrócił do Wielkiej Brytanii.

Już po wojnie poznał swoją przyszłą żonę Zofię Wiewiórską, sanitariuszkę w armii generała Andersa. Małżonkowie wspólnie wyemigrowali do Kanady. Pułkownik Zbigniew Kustrzyński zmarł w 1996 roku, w wielu 85 lat. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

fot. Kol. Błąk