W Tuszynie 18 listopada 2017 r.

18 listopada br., tuż przed godziną 12 zebrała się grupa seniorów oraz sympatyków lotnictwa, pragnący uczcić 66 rocznicę pierwszej powojennej katastrofy lotniczej samolotu PLL „LOT” Li-2 SP-LKA, który rozbił się w miejscowości Górki Duże koło Tuszyna.

Punktualnie, o godź. 12.00, przy pomniku upamiętniającym katastrofę stanął poczet sztandarowy wystawiony przez Łódzkich Seniorów, a uroczystość rozpoczęto odegraniem „Hymnu Seniorów Lotnictwa” Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Wszystkich uczestników powitał organizator Andrzej Amerski - Prezes Klubu Lotniczego „NA PROSTEJ”. Władze miasta Tuszyn reprezentowała Pani Sekretarz Miasta Beata Krawczyk.  Klub Seniorów Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej Pan Leon Ścieszko, Aeroklub Łódzki reprezentował dyrektor Zbigniew Masłowski, Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa Wiesław Fiszer oraz mieszkańcy Tuszyna i przypadkowi przechodnie.

W krótkim przemówieniu Prezes Andrzej Amerski przypomniał o sytuacji, jaka się wydarzyła:  -„ W dniu 15 listopada 1951 roku samolot pasażerski Polskich Linii Lotniczych „LOT” Li-2 SP-LKA wystartował o godz. 10:30 z Łódzkiego lotniska Lublinek. Samolot po starcie doleciał do Górek Dużych, gdzie doszło do katastrofy, w której zginęło 16 osób. Tutaj w Tuszynie przy obelisku postawionym z inicjatywy Zbigniewa Buczkowskiego, syna kpt. Mariana Buczkowskiego, spotykamy się każdego roku i oddajemy hołd wszystkim tym, którzy zginęli w tej katastrofie”. Po odczytaniu listy poległych, oddano im hołd chwilą ciszy. Podziękowania w imieniu Zbigniewa Buczkowskiego, który prosił o ich przekazanie wszystkim uczestnikom uroczystości z przeprosinami, iż sam nie może w nich uczestniczyć, złożył Prezes Andrzej Amerski.

Następnie głos zabrała Pani Sekretarz Miasta Tuszyn - Beata Krawczyk, która podziękowała za pamięć i uczestnictwo w uroczystości. Podkreśliła, że jest to dla miasta wyróżnienie, iż środowiska lotnicze z naszego województwa pamiętają o tej rocznicy

Po tych krótkich wystąpieniach przystąpiono do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy obelisku z pamiątkową płytą

Po złożeniu kwiatów i oddaniu honorów przez delegacje przedstawicieli poczet sztandarowy zakończył honorową asystę.

Po zakończeniu uroczystości między uczestnikami wywiązała się dyskusja związana z lotniczymi tematami, która trwałaby dłużej gdyby nie panujące warunki atmosferyczne. Wszyscy uczestnicy postanowili kontynuować spotkania, umawiając się na obchody kolejnej rocznicy przy pomniku.

 

 

 

.