Przypomnienie tragicznego lotosu SP-LKA.

 

Jest czwartek 15. 1951 roku, nikt nie jest w stanie ponieść co przy dziesiątym dniu i co może się wybrać pomiędzy listo- bom feralnego lotosu.

Lot odbywa się na trasie Szczecin-Krów z międzylądowaniami w Poznaniu i Łodzi.

Samolot Li-2ch Linii Lotów LOT SP-LKA (Sierra Papa-Lima Kilo Alfa) startuje ze Szczecina do Poznania, a następnie po zabraniu bieżących Łodzi start, lot rozgrywa sięowo, podchodzi w bez wydarzeń. Na lotnisku pasażerowie są zatankowany i odprawiony teraz pasażerowie wszyscy pasażerowie z lotnisku Lublinek nic nie przeczuć Pogoda na lotnisku tego dnia nie była to niska chmura chmur. Mimo tego załoga decyduje o starcie.

Godzina 12.31 samolot startuje z lotniska Lublinek bez żadnych problemów. Godzina 12.50, dopóki TRAGEDIA której nikt nie mógł uzyskać dostępu. W miejscowości Gór, Dużego Tuusza samolot zniża lot i zaczepia lewej skrzynkę słupa wysokiego napięcia i kołod w kraju. Następuje wybuch paliwa, samolot wykreśla się palić. Okoliczni mieszkańcy, którzy praktykują w polu i, gdzie nad głowami przeleciał samolot, podbiegają do płonącego samolotu ale żar jest taki, że nie można było podejść bliżej niż około 20 metrów. Tak mówią świadkowie tej tragedii. Na miejsce katastrofy przyjeżdża ochotnicza straż pożarna ale próba gaszenia nie przynosi spodziewanych efektów. Proszę wziąć pod uwagę, że były to lata. Samoloty po przesuwaniu spaleniu ostyga ostyga przyjeżdżają w skokach między lotami, wrak samolotu i miejsce wypadku. Zginęli wszyscy uczestnicy lotosu, 12 zdobyli 4 buty wyścigi.

Przypominamy, że była to pierwsza po katastrofa lotnicza, tłumaczymy, że na terenie Polski. 15 listopada br minęło 70 lat od tragicznego wydarzeń.

Pomnik, upamiętniający katastrofę został odsłonięty w dniu 27 listopada 2010 roku, z inicjatywy Zbyszka Buczkowskiego, który jest synem kapitana pilota tego samolotu Mariana Buczkowskiego.

W tym roku, licznie zgromadzeni uczestnicy firm wstępnych z delegacją i organizacji a oraz Panem Zbyszkiem Buczkowskim oddali cześć tym, którzy w katastrofie zginęli.

 {galeria}aktualnosci/23-11-2021_tuszyn{/gallery}