Alfred Czesław DOMKE

 

Czesław swoją karierę w lotnictwie rozpoczął w modelarni, w szkole podstawowej, później kontynuował ją w Aeroklubie Łódzkim. Dzięki swoim zdolnościom i pracowitości w 1950r.  został instruktorem modelarstwa i równocześnie uczył się pilotażu szybowców. Cztery lata później, w roku 1954, po ukończeniu 18-tego roku życia, był już instruktorem szybowcowym. Jego uczniem, między innymi, był Jarosław Janowski, konstruktor legendarnej „Prząśniczki”.

Kolega Czesław latał na szybowcach: ABC, Salamandra, Mucha i Jaskółka. W międzyczasie skakał ze spadochronem, w tym 24 skoki wykonał z wieży.

Do 1977 roku latał w Aeroklubie Łódzkim na samolotach CSS-13, Junak- 3, Jak -18, Gawron, Zlin42m oraz Wilga.

W 1976 roku rozpoczął szkolenie na samolocie AN-24 w PLL-LOT, a już rok później uzyskał licencję pilota samolotowego liniowego. Tak rozpoczął loty w PLL-LOT na wspomnianym już „AENIE” jako drugi pilot, potem przesiadł się na IŁ-18, kolejno przyszły już odrzutowe IŁ-62M oraz TU-154M, na których, jako kapitan, obleciał cały świat. 

Na pytanie: "czy trudno było przesiadać się za stery kolejnych samolotów?” z uśmiechem odpowiedział: „ nie , to tak po prostu" i zrobił gest ruchu sterami.

Być może, ktoś z nas też był Jego pasażerem.

Łącznie w powietrzu przebywał ponad 6000 godzin i przeleciał 3miliony kilometrów.

Pożegnaliśmy Go w dniu 25 sierpnia 2021 roku na cmentarzu mariawitów w Łodzi. 

Cześć Jego pamięci !