10 kwietnia b.r. już po raz jedenasty delegacja naszego Klubu spotkała się pod pomnikiem upamiętniającym poległych lotników-członków Aeroklubu Łódzkiego, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej oraz tablicy poświęconej tragicznie zmarłemu Dowódcy Sił Powietrznych RP gen. pil. Andrzejowi Błasikowi. Powód spotkania był oczywisty – uczczenie Jego tragicznej śmierci.

Dowódca Sił Powietrznych, generał Andrzej Błasik, urodził się w 1962 roku w Poddębicach. Do szkoły podstawowej chodził w Wartkowicach, w której jako nauczycielka pracowała Jego matka. Po ukończeniu szkoły podstawowej dalszą naukę kontynuował w Liceum Lotniczym w Dęblinie. Na łódzkim lotnisku odbywał szkolenie w ramach LPW-II (Lotnicze Przysposobienie Wojskowe drugiego stopnia), które odbył na samolocie Zlin-42M. Jego instruktorami byli piloci AŁ Krzysztof Mucek oraz Ryszard Michalski. Po ukończeniu szkolenia egzamin odebrał od Niego instruktor pilot AŁ śp. Karol Gawora. Po ukończeniu dęblińskiego Liceum Lotniczego w 1981 roku rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych (Szkoła Orląt). Jednym z Jego instruktorów podczas studiów w Szkole Orląt był kpt. pil. inż. śp. Jacek Wawryn (członek ŁKSL od 2000 roku) na samolotach SBLim-2 w I eskadrze 61. LPSz-B na lotnisku w Białej Podlaskiej. Po ukończeniu WSOSP w 1985 roku uzyskał tytuł pilota inżyniera, otrzymał promocję oficerską oraz stopień wojskowy podporucznika w grupie pilotów korpusu osobowego lotnictwa.

Po promocji, na pierwsze stanowisko służbowe – pilota – został skierowany do 8. PLM-B w Mirosławcu. W 1987 został przeniesiony do 40. PLM-B w Świdwinie, gdzie zajmował kolejne stanowiska służbowe do dowódcy eskadry włącznie. Od 1995 służył w Szefostwie WL DWLiOP w Warszawie. Pełnił kolejno obowiązki starszego inspektora Oddziału Nawigacji, starszego inspektora Oddziału Szkolenia oraz starszego specjalisty Oddziału Operacyjnego. W 2001 objął funkcję szefa szkolenia 2. BLT w Poznaniu, a w 2002 został dowódcą tamtejszej 31. Bazy Lotniczej. W latach 2005–2007 dowodził 2. BLT w Poznaniu.

15 sierpnia 2005 r, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski awansował Go na stopień generała brygady. W 2007 gen. Błasik został komendantem-rektorem WSOSP w Dęblinie. 19 kwietnia 2007 prezydent RP Lech Kaczyński awansował Go na stopień generała dywizji i mianował dowódcą Sił Powietrznych. Kolejny awans na stopień generała broni otrzymał 15 sierpnia 2007 roku.

Generał Andrzej Błasik był pilotem klasy mistrzowskiej, posiadał ogólny nalot 1592 godzin, w tym 482 godzin na samolocie Su-22. Miał uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych na samolotach Su-22 i PZL TS-11 Iskra. Wykonywał także loty na samolotach Zlin-42M, PZL-101, Lim-2, Lim-5, Lim-6M i Jak-40. Posiadał tytuł honorowy „Zasłużony pilot wojskowy”.

8 kwietnia 2009 roku przyjął zaproszenie od sympatyków łódzkiego lotnictwa oraz Zarządu ŁKSL i jako Gość Honorowy dokonał, razem z ówczesnym Prezesem ŁKSL, ppłk. pil. w st. spocz. Alojzym Górnym uroczystego otwarcia Sali Tradycji naszego Klubu, który wtedy miał siedzibę w budynku należącym do Garnizonu Łódzkiego przy ul. Źródłowej (obecnie Sala Tradycji ŁKSL mieści się w budynku Aeroklubu Łódzkiego). Wtedy też miał okazję spotkać się ze swoimi instruktorami, którzy „przypinali” Mu kolejne lotnicze skrzydła, tak na początku szkolenia podczas LPW-II, jak i później podczas studiów w Dęblińskiej Alma Mater.

I chyba Mojry (boginie losu) zrządziły, że rok i dwa dni później dowódca Sił Powietrznych RP gen broni pilot Andrzej Błasik, wraz z 95 osobami, wśród których był Prezydent RP Lech Kaczyński, zginął w katastrofie samolotu Tu-154M na lotnisku w Smoleńsku. I jak co roku członkowie ŁKSL oraz sympatycy łódzkiego lotnictwa, pamiętając o zaszczycie jaki uczynił dwanaście lat temu Dowódca SP gen. broni pilot Andrzej Błasik naszemu Klubowi, przyjmując zaproszenie na uroczystość otwarcia naszej Sali Tradycji, uczciliśmy pamięć o Nim składając wiązankę kwiatów i zapalając znicze przy Jego tablicy.