Wycieczka po łódzkim lotnisku

W dniu 11 września minęła 88 rocznica śmierci kapitana pilota Franciszka Żwirki, patrona Aeroklubu Łódzkiego. Działacze ŁKSL zorganizowali skromną uroczystość przy tablicy na budynku AŁ poświęconej F. Żwirce. Złożono wiązankę kwiatów i przypomniano postać F. Żwirki i Jego zasługi dla lotniczej Łodzi. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich, portu lotniczego i aeroklubu.

Po tej uroczystości uczestnicy wzięli udział w wycieczce po lotnisku. Dla wielu z nas była to podróż sentymentalna. Zaczynaliśmy swoją przygodę lotniczą właśnie tutaj, gdy Lublinek był lotniskiem aeroklubowym, otwartym. Wspomnienia nasze podążyły do miejsc i czasu spędzonego podczas pracy lub uprawiania lotniczego hobby.

Teraz, gdy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta przejął lotnisko i przekształcono je w lotnisko kontrolowane nie możemy zwyczajnie pospacerować, kiedy przyciągnie nas tutaj sentyment. Dobrze, że władze Portu są nam życzliwe i umożliwiają wstęp. Dziękujemy! 

Wizytę rozpoczęliśmy od przejazdu autobusem do Lotniskowej Straży Pożarnej. Zapoznaliśmy się ze sprzętem i podziwialiśmy demonstrację jego możliwości operacyjnych.

W hangarach szkoły pilotów Bartolini Air zapoznaliśmy się z samolotami używanymi do szkolenia. O profilu szkoleń teoretycznych i praktycznych usłyszeliśmy od pracownika firmy i bardzo nam się to podobało. Życzymy szkole wielu sukcesów!

Hangar AŁ był następnym obiektem do zwiedzania. Niewiele sprzętu pozostało z lat gdy to my z niego korzystaliśmy. Opisujący wycieczkę mógł "się przytulić" do Puchacza SP 3236. Ten szybowiec rozpoczął latanie w 1983 roku, był "nówką". Sporo czasu w nim spędziłem. Łezka się w oku kręci...

Po opuszczeniu terenu lotniska, na tarasie Portu, spotkaliśmy się z Panią Prezes Anną Midera. Poczęstunek nieco wygłodniałym uczestnikom wycieczki dobrze zrobił. Zakończyliśmy wycieczkę podziękowaniami i do zobaczenia!   

Migawka w Łódzkich Wiadomościach Dnia TVP 3

Fotografie wykonali Andrzejowie: Amerski i Wrona.

Mikołaj Neumann