Wizyta w siedzibie Klubu Miłośników Lotnictwa Polskiego w Łodzi

W niedzielne przedpołudnie, razem z Prezesem ŁKSL Andrzejem AMERSKIM złożyliśmy wizytę w Klubie Miłośników Lotnictwa Polskiego, który ma swą siedzibę się w kościele p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, sala "dolnego kościoła", przy ul. Łąkowej w Łodzi prowadzonej przez kol. Piotra MATWIEJA.

Z Piotrem znamy się od dobrych kilkunastu lat, ale zawsze z przyjemnością odwiedzam Jego salę, by posłuchać o losach ludzi, którzy z miłości do ojczyzny poświęcili się by bronić jej honoru i godności na wielu frontach II Wojny Światowej. Okres, który Piotr prezentuje na stałej ekspozycji dotyczy lat XX-lecia międzywojennego, budowy początków polskiego lotnictwa wojskowego oraz historii polskich lotników biorących udział w II Wojnie Światowej ze szczególnym uwzględnieniem lotników związanych z Ziemią Łódzką i jej obroną we wrześniu 1939 roku.

Piotr gromadzi także pamiątki po lotnikach biorących udział w II Wojnie Światowej, a z wieloma utrzymywał kontakty na długo po jej zakończeniu, o czym potrafi barwnie opowiadać.

 

 

Piotr jest również założycielem i głównym prowadzącym Historyczny Biuletyn Lotniczy, który ukazuje się nieprzerwanie od 1997 roku w formie bezpłatnej. Jako ciekawostkę warto przy tej okazji wspomnieć, że przez kilka pierwszych lat Biuletyn ukazywał się pod egidą Stowarzyszenia Klubu Seniorów Lotnictwa w Łodzi, a oprócz Piotra Matwieja i Piotra Wyraza współtwórcą wydawnictwa oraz autorem wielu artykułów był Prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, pilot września 1939 roku, Zygmunt URBAŃSKI.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z naszej wizyty, jak również do odwiedzenia siedziby Klubu Miłośników Lotnictwa Polskiego w Łodzi. Klub jest otwarty w każdą niedzielę w godzinach 10-12 od października do maja.

Zachęcamy do odwiedzin.

Pozdrawiam Andrzej Wrona

 

Zdjęcia: Andrzej AMERSKI