W przemówieniu Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała m.in.: „– Lotnicy Lwowscy przybyli do nas z miasta o wielkiej historii, którego mieszkańcy wielokrotnie stawali w obronie polskości – zawsze wiernego, by walczyć na pierwszej linii obrony z najeźdźcą. Tym razem przyszło im walczyć z najeźdźcą niemieckim daleko od rodzinnego miasta. I walczyli od pierwszego dnia wojny, od godziny piątej rano 1 września w składzie Armii „Łódź”, broniąc nieba nad naszym miastem. Ich lotniska stały się celem nalotów wroga, jednak dzięki determinacji i bohaterstwu odnieśli wiele zwycięstw w powietrzu, mimo przewagi technicznej lotnictwa niemieckiego”. Następnie dodała: „…– Obrońcy łódzkiego nieba w 1939 roku przez wiele lat pozostawali w zapomnieniu, bo nie wolno było wspominać nikogo związanego ze Lwowe”. Za dążenie do upamiętnienia bohaterskich lotników pani Prezydent podziękowała członkom Łódzkiego Klubowi Seniorów Lotnictwa z inicjatywy, których powstał obelisk.

 

 

W tym miejscu należy nadmienić, że pierwsze starania o uczczenie Lotników Lwowskich pamiątkową tablicą rozpoczęli członkowie Klubu Lotniczego „Na Prostej” jeszcze w marcu 2016 roku. Wtedy to złożyliśmy stosowne pismo do Urzędu Miasta w sprawie ufundowania okolicznościowego obelisku. Kolejny raz zwróciliśmy się z prośbą do Władz Miasta rok później, również z ramienia Klubu Lotniczego „Na Prostej”. Tym razem nasze pismo poparło wiele Stowarzyszeń, osób prywatnych oraz szkół. Wśród nich byli m.in.: prof. dr hab. inż. Bolesław Bolanowski, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie – Ksawerowie, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa RP oddział w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2 w Łodzi. Dużą pomoc uzyskaliśmy od Radnego Rady Miejskiej Mateusza Walaska. Niestety w międzyczasie inicjator uhonorowania Lotników Lwowskich czyli Klub Lotniczy „Na Prostej” uległ rozwiązaniu, ale dalsze działania w kierunku pozytywnego zakończenia tego przedsięwzięcia podjęli się członkowie Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, którzy byli jednocześnie członkami nieistniejącego już Klubu „Na Prostej”. Dzięki wsparciu wielu osób i przychylności władz Miasta Łodzi, które przejęły patronat nad uroczystościami oraz ufundowały obelisk wraz z pamiątkową tablicą tak ważną inicjatywę udało się doprowadzić do szczęśliwego końca, za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Nam natomiast udało się doprowadzić do uczczenia tej uroczystości przelotem bojowego samolotu Su-22 z 21. BLT ze Świdwina. Samolot po przelocie wylądował na łódzkim lotnisku.

 

 

Jak podkreślił Radny Mateusz Walasek: „… – Przechodząc na etat wojenny 6. Pułk Lotnictwa ze Lwowa został rozformowany a jego eskadry lotnicze zostały przydzielone dowódcy Armii „Łódź”. Tym samym pod koniec sierpnia na lotnisko Widzew – Ksawerów przybyły 161. i 162. Eskadra Myśliwska, natomiast na lotnisko Lublinek 63. i 66. Eskadra Obserwacyjna. Lwowiacy bronili nieba nad Łodzią do 5. września…”. „   Później zostali wycofani na wschód w związku ze zmianą sytuacji na froncie. W tym czasie piloci eskadr myśliwskich wykonali około 96 lotów bojowych, zestrzeliwując 7 samolotów niemieckich. Załogi eskadr rozpoznawczych wykonały około 20 lotów. Trzech poległych pilotów eskadr myśliwskich została pochowana na łódzkim cmentarzu na Dołach” – dodał.

Radny Walasek przywołał również postać pochowanego w Łodzi bohatera dwóch wojen Tadeusza Jeziorowskiego. W 1920 roku w czasie obrony Płocka, jako harcerz dostarczał on naboje dla wojska, za co, w bardzo młodym wieku, został nagrodzony Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako oficer taktyczny dywizjonu lwowskiego Jeziorowski trafił do Łodzi, gdzie poległ 4 września. Został pochowany na cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Kolejnym powodem, dla którego istotnym okazały się starania o przylot i lądowanie samolotu bojowego na łódzkim lotnisku był fakt, że w tym roku obchodziliśmy 10. rocznicę otwarcia Sali Tradycji naszego Klubu. 8 kwietnia 2009 roku wstęgę przecinali uroczyście: dowódca Sił Powietrznych ś.p. generał broni pilot Andrzej Błasik i Prezes ŁKSL pułkownik w st. spocz. pilot Alojzy Górny. Niestety w międzyczasie Klub zmienił lokalizację, wracając pod opiekuńcze skrzydła Aeroklubu Łódzkiego, skąd jako Sekcja Aeroklubu Łódzkiego się wywodził, a pierwszym Prezesem ŁKSL został wtedy Franciszek Przybylski, który jako mechanik lotniczy, w stopniu plutonowego, służył we wrześniu 1939 roku w 161. Eskadrze Lotniczej m.in. na lotnisku polowym Widzew-Ksawerów. Ostatnim wydarzeniem wartym również podkreślenia, a tym bardzie uhonorowania jest przypadająca w tym roku 90. rocznica powstania Aeroklubu Łódzkiego. Tym samym te trzy ważne wydarzenia zostały uczczone przelotem nad rondem Lotników Lwowskich i lądowaniem w Porcie Lotniczym im. W. Reymonta w Łodzi samolotu myśliwsko-bombowego typu Su-22 dzięki przychylności Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP w osobach: Dowódcy GRSZ generała broni Jana Miki i Jego I Zastępcy generała dywizji pilota Jana Śliwki, Inspektora Sił Powietrznych generała brygady pilota Jacka Pszczoły oraz Prezes Portu Lotniczego w Łodzi pani Anny Midery i pracowników Portu.